مرگ ( این نسل کج و کوله 2)

وقتی افسانه گیلگمش رو میخونی میبینی ترس از مرگ مثل خیلی از خصلتهامون اصلا تو این چند هزار سال تغییر نکرده است. د رمورد مرگ شکیبائی خیلیها چیز نوشتند ولی من لااقل در مورد خودم که کند و کاو میکنم میبینم اندوهم بیشتر واسه اینه که حضور مسلم مرگ را احساس کردم .شکیبائی نشانی از خاطرات وروشنفکر بازیهای دبیرستان و دانشگاه من بود که زیر خاک رفت ما وقتی فیلم پری رو میدیدیم اصلا نمی دونستیم سالینجر خوردنیه یا پوشیدنی .وقتی نوار دیر امدی ریرا رو میشنیدیم  هنوز ذائقه شعریم شکل نگرفته بود که آبکی بودن انها را بفهمم .برای من و همسن و سالام اوج بود و البته اغشته به خاطرات و عاشقی ها و دهه ۲۰ زندگیمون. نسل کج و کوله  ای که من بهش تعلق دارم تا مدتها به دلیل اینکه درصد بالایی از جامعه رو تشکیل میدن نبض تحولات دستشه مثل نسل بچه های بعد جنگ جهانی دوم آمریکا . بعد مرگ شکیبائی اندوه چنان ایرانو فراگرفت که خود سینمائیها هم تعجب کردن .به نظر شما من میتونم این حقو به خودم بدم که انچه به من گذشته رو به همه هم نسلام تسری بدم و بگم نسل کج و کوله مرگ رو احساس کرد و در اندوه فرو رفت و افسردگیهاش بیشتر شد ؟ درست مثل گیلگمش. 

/ 6 نظر / 24 بازدید
داستانک

یک دوست داشتم به نام بداغی. توی خدمت در نیروی هوایی تهران. توی نت سرچش کردم نبود! و شما رو میون نسل سوخته یافتم.. نویسا باشید.

ترانه

شکیبایی برای من یه خاطرهب خو بود . غمگین شدم چون فکر میکردم جوون تر از اونیه که بمیره.بعضیها رو آدم کاملا از ذهنش پاک میکنه اصلا یادش میره هستند تا وقتی که اینجور خبرها رو بشنوه.بعدهم میدونی؟ مردم ایران منتظر فرصت هستند که اندوهگین و عزادار بشن.شاید هم چون کلا اندوهیگین و افسرده هستنند از بهانه های مناسب استقبال میکنن.شاید برای همینه که عزاداریها تو ایران اینقدر با شکو ه وغیر منتاظره هست. من افسانه گیلگمش رو نخوندم.مال کیه درمورد چیه؟

ترانه

اصلاح میکنم: شکیبایی برای من یک خاطره خوب بود.

امین

افسانه گیلگمش یکی از قدیمیترین افسانه های بدست آمده از تمدن بینالنهرینه که از لوحهای گلی باز خوانی شده .البته که برای من هم شکیبائی خاطره خوبی بود .خاطره یک دوره از زندگی

دکتر پرتقالی

آره حق داری اما آخرش چی تقصیر نسل سوخته چیه که اولش اینطور داغون بود؟

امین

هم اسم خودمون یکیه هم اسم وبلاگامون شبیه هم! و هم این درک حضور مسلم مرگ برای من هم همین جوری دقیقا اتفاق افتاد. یعنی منم فکر کردم دلیلش این باید باشه. من هنوز بعد از یک ماه تو فکرش ام. چرا واقعا؟ یه چیزی هست بالاخره... اما این حضور مسلم مرگ رو چرا قبلا این جوری حس نکرده بودیم؟ تو همین سال کلی از فک و فامیل ما رفتن! این همه هنرپیشه و خواننده و سیاستمدار و... مرده ن تا حالا... چرا این یکی این جوری بود؟! یه چیزی هست بالاخره...