تا اطلاع ثانوی لطفن از کلمه ی "دوستی"استفاده نکنین

کلمه ی"دوستی"احتمالن از آن دست کلماتی ه که به کلی از معنا تهی شده یا از همان اول از معنا تهی بوده مانند "عشق"،"سعادت"شرافت"...
آلبر کامو در رمان "سقوط"از ارتباط دوستی میان مردان در یونان میگه و مثال میزنه که چنین رابطه ای در پاریس باعث استهزاء و تعجب میشه چون هر مردی اوقاتش را با زنی میگذرونه  مگر اینکه همجنس خواه باشه یعنی تصور ارتباط بین انسانها جدای از رابطه ی خویشاوندی(گروهی و قبیله ای)،شغلی(سیاسی ) و جنسی، تعریف نمی شه در هر کدوم از این روابط چیزی برای بده بستان محور ارتباط ه.
البته ارتباط میان مردان درایران هم به دلایل فرهنگی مشابه با یونان چیز عجیبی نیس.اما این ارتباط نسبت معکوسی داره با شهر نشینی و مرکز نشینی و در نهایت فاصله فرد با طبقه ی متوسط  یا بالای متوسط تهران(با آگاهی از اما و اگر های این دسته بندی)
در حال حاضر در مناسبات این قشرِ مرکز نشین، میان مردان با مردان و احتمالن زنان با زنان حتمن جنس مخالفی وجود دارد یعنی مردان از طریق زن و یا زنان با هم ارتباط می گیرند والبته بسیار هم در عمیق بودن دوستی هایشان لاف میزنن و طرفه اینکه وقتی میخوان به یه نفر فحش بدن اول صحبتشون اینجوری شروع میکنن:دوستی... یا دوستان....

در این باره زیاد میشه بحث کرد که در هر دوستی یه نفع دوطرفه وجود داره.و این طبیعی ه. پشت سرش هم از لویناس و  دریدا و ارسطو  و این و آن نقل قول وتاییدیه میارن و میکوشن تا این مفهوم تهی را فربه تر کنن،هر چه از دوستی بیشتر دم میزنند و تقدیس میکنند گندِ تزویر و دروغشان بیشتر در میاید.
اصلن دوستی یعنی چی؟
ارتباطی افلاطونی ه؟ (یا به قسمت افلاطونی (1 )یک رابطه اشاره داره؟)
انگیزه اش چیه؟
اگه دوستی رو بی معنا بدونیم چگونه ارتباط هامون رو با دوستان قدیمی توجیه کنیم؟ چرا از دیدنشون خوشحال میشیم؟
دریدای  رو راحت بذارین، این واژه ی نحیف رو دست مالی نکنین.ارتباط ساده ی انسانی و سلام واحوال پرسیِ که صبح با شهروندِ منتظر ،کنار عابر بانک  دارین نیاز به توضیح و توجیه هم داره؟

«آی، دوستان من، دوست وجود ندارد» ارسطو

 پانوشت: بد نیس به این صفحه ها  هم در ویکی پدیا سر بزنین:

1-http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%B4%D9%82_%D8%A7%D9%81%D9%84%D8%A7%D8%B7%D9%88%D9%86%DB%8C

2-http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C

3- http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Friendship&oldid=193078738

/ 0 نظر / 21 بازدید